Ревмопроби — це імунологічне дослідження крові з метою діагностики та контролю лікування запальних захворювань сполучної тканини в людському організмі. До стандартного спектра ревмопроб входять три показники:
- ревматоїдний фактор (РФ);
- С-реактивний білок (С-РБ);
- антістрептолізін-О (АСЛ-О).
Ревматоїдний фактор — білки, що виробляються імунною системою — антитіла. Вони атакують власні тканини організму, помилково визначаючи їх як чужорідні. Поява цих антитіл свідчить про запальні або аутоімунні процеси в організмі. Основна причина їх появи — ревматоїдний артрит, але вони можуть свідчити й про інші захворювання:
- окремі види онкологічних хвороб;
- інфекції;
- туберкульоз;
- хвороби нирок, печінки, легень.
С-реактивний білок — маркер гострої фази перебігу запальних процесів, який виявляють у сироватці крові. Завдяки високій чутливості цього білка його концентрація швидко змінюється залежно від фази захворювання. Так, інколи підвищення рівня С-реактивного білка можна виявити ще до появи клінічних симптомів. Також контроль цього показника дозволяє оцінювати ефективність терапії. Основні причини підвищення вмісту С-реактивного білка:
- запальні процеси (гострі або хронічні захворювання у фазі загострення), у тому числі бактеріальні, вірусні, грибкові;
- колагенози в активній стадії (ревматоїдний артрит, ревматизм та інші);
- онкологічні захворювання (рак легень, простати, яєчників, шлунка);
- гострий інфаркт міокарда.
Антистрептолизин-О — антитіла до стрептокока, які утворюються в організмі після контакту зі збудником. Підвищення рівня цього показника свідчить про наявність стрептококової інфекції, що спричиняє цілу групу захворювань. Серед них:
- ревматизм;
- гломерулонефрит;
- хронічний тонзиліт;
- ангіна;
- скарлатина;
- бешихове запалення та інші.
Ревмопроби — ефективний метод виявлення та контролю динаміки лікування різних захворювань. Завдяки регулярному проведенні дослідження під час терапії можна стежити за її результатами та за потреби коригувати лікування.