Близько 23% дорослих у віці 18-65 років і 35,7% дорослих старше 65 років у світі страждають від вальгусної деформації першого пальця стопи. Це одна із найпоширеніших ортопедичних патологій, що часто супроводжується зниженням якості життя та функціональною непрацездатністю. До речі, 90% хворих складають жінки.
Вальгусна деформація першого пальця стопи (Hallux valgus) — це прогресуюча деформація стопи, при якій відбувається відхилення першого пальця назовні. Це спричинене слабкістю сполучнотканинного апарату: опора з головки першої кістки переміщується на основу другої та третьої, а в суглобі першої виникає вивих.
До причини виникнення Hallux valgus належать:
- спадкова схильність;
- плоскостопість;
- травми стопи та гомілки;
- ревматоїдний артрит;
- неправильно підібране взуття (високі підбори, тісне та вузьке взуття);
- надлишкова вага.
Симптоми патології:
- біль, набряк, почервоніння біля основи великого пальця стопи;
- біль при носінні взуття та тривалій ходьбі;
- наявність кістково-хрящових екзофітів («шишок», «кісточок») у ділянці великого пальця стопи;
- збільшення поперечного розміру стопи;
- відхилення великого пальця стопи назовні.
Як уникнути розвитку деформації? Якщо у вас є фактори ризику появи вальгусної деформації першого пальця стопи, подбайте про максимально зручне та правильно підібране взуття. Також варто виконувати вправи для зміцнення стопи та ходити босоніж по ортопедичному масажному килимку.
Лікування патології на ранніх стадіях включає лікувальну фізкультуру, лікувальний масаж, фізіотерапію, ортопедичні пристосування. Якщо ці методи виявляються неефективними, застосовують оперативне втручання.