СПОСОБИ ФІКСАЦІЇ ЕНДОПРОТЕЗІВ

Спосіб фіксації ендопротеза — важлива складова процесу ендопротезування кульшового суглоба. На його вибір впливають два основних фактори: вік пацієнта, стан мінеральної щільності кісткової тканини.

Сучасні лікарі-ортопеди застосовують три різновиди фіксації: цементний, безцементний та гібридний.

  • Безцементне або механічне ендопротезування полягає у вбиванні протеза в кістку — так звана безцементна фіксація прес-фіт. Згодом кістка проростає в пористу поверхню або спеціальні борозни ендопротеза. Його чашка також має пористе покриття для подальшого проростання кістки. Додатково чашка може фіксуватися гвинтами. Безцементний спосіб фіксації показаний пацієнтам молодого віку, з хорошим морфофункціональним станом кісткової тканини. Він забезпечує гарну фіксацію завдяки високій щільності кістки та більш сприятливий при необхідності повторної операції зі заміни ендопротеза. Адже хоча терміни служби штучних суглобів постійно збільшуються завдяки розвитку технологій, вони все ще залишаються обмеженими, тому молодим пацієнтам у майбутньому може знадобитися планова заміна ендопротеза.
  • Цементне ендопротезування передбачає використання особливого полімеру високої міцності. Він забезпечує швидку і надійну фіксацію навіть в умовах зниження міцності та щільності кісток (остеопороз). Для такого способу вибирають ендопротези із гладкою поверхнею. Найчастіше цементне ендопротезування застосовують для:
  • пацієнтів старшої вікової групи;
  • хворих, що тривалий час приймають гормональні препарати;
  • жінок у постменопаузальному періоді.
  • Гібридне ендопротезування — комбінування обох попередніх способів. У такому разі один елемент ендопротеза фіксують цементом, а інший щільно імплантують у кістку. Цей спосіб застосовують у тих випадках, коли один із кісткових елементів, що формують суглоб уражений остеопорозом.

Завдяки використанню сучасних технологій, досвіду лікаря-ортопеда та вдалому вибору ендопротеза і способу його фіксації можна отримати міцну та надійну конструкцію, яка дозволить пацієнту відновити рухливість кінцівки.